Silné stránky ESFP
Lidé typu ESFP jsou milovníci života. Žijí teď, pro tuto chvíli, nacházejí potěšení v lidech kolem sebe, v jídle, oblečení, v přírodě i vlastních aktivitách. Většinou se nedají spoutat konvencemi či pravidly a snaží se naplnit své potřeby tvořivým způsobem. ESFP jsou výborní týmoví hráči, své úkoly plní bez zbytečného rozruchu a s radostí. Lidé typu ESFP se zajímají o druhé, lákají je nové zkušenosti. Lépe se učí při vlastní práci než čtením či studiem, takže se rádi vrhají do nových věcí a učí se za pochodu. Lidé typu ESFP zpravidla bývají všímaví, praktičtí, realističtí, konkrétní a aktivní.
ESFP se rozhodují podle osobního přesvědčení. Své cítění používají ve vnitřním světě, aby se mohli rozhodnout na základě empatie k ostatním. Vynikají v mezilidských vztazích, často hrají roli těch, co usmiřují. ESFP bývají proto také velkorysí, optimističtí, přesvědčiví, vřelí, chápaví a taktní.
ESFP rádi pozorují lidi kolem sebe. Dokážou vycítit, co se s druhými děje a rychle reagovat na jejich potřeby. Mimořádně úspěšní jsou tehdy, když mají druhým pomoci zmobilizovat síly pro řešení krizí.
ESFP se umí radovat ze života a je příjemné s nimi být. Jejich optimismus a nadšení k nim druhé lidi přímo přitahují. Jsou pružní, přizpůsobiví, empatičtí a „pohodoví“. Málokdy plánují dopředu, raději spoléhají na svou schopnost reagovat podle okamžité potřeby a vše úspěšně zvládnout. Děsí se pevných struktur a rutiny a většinou najdou způsob, jak se jim vyhnout.
Dávají přednost učení za pochodu – interakcí s okolím. Většinou nemají rádi teorie a psané návody. Mohou mít proto potíže v tradičních školách, i když si vedou dobře, pokud vidí smysl úkolu a mohou být ve styku s lidmi. Ostatní vidí ESFP zpravidla jako lidi plné nápadů, poskytující podporu, zábavné, hravé a spontánní.
Možné slabiny ESFP
Pokud ESFP nenacházejí místo, kde jsou ostatními uznáni za svůj přínos, cítí se frustrováni a mohou:
- být roztržití a příliš impulzivní
- mít potíže s akceptováním a dodržováním termínů
- brát činy a rozhodnutí jiných příliš osobně
Další možnou slabinou tohoto typu jsou následující rysy chování:
- nevidět dlouhodobé důsledky a zaměřovat se jen na okamžité potřeby své i ostatních lidí
- vyhýbat se složitým či nejasným situacím a problematickým lidem
- dávat přednost potěšení před závazky
Pod velkým stresem se člověk typu ESFP může cítit vnitřně ochromen negativními možnostmi. Pak si může vytvářet zjednodušené obrazy světa, které jeho negativní představy podporují.