Jak MBTI® pomáhá k lepšímu porozumění sobě i ostatním:
Příběh o tom, jak začít vidět věci jinak
Představte si situaci. Je pondělí ráno, přicházíte do práce s nadějí, že dnešní den bude konečně produktivní a efektivní. Máte před sebou důležitou schůzku s kolegou, se kterým se už delší dobu neshodnete. Každý z vás má svůj způsob práce, své priority, a komunikace často končí frustrací na obou stranách. Už předem cítíte napětí. Jak je možné, že když oba pracujete na stejném projektu, je tak těžké se domluvit?
Tohle byla realita pro Petra, projektového manažera ve firmě, kde vedl tým lidí s různými způsoby přemýšlení. Petr byl typickým „J“ podle MBTI® – miloval pořádek, jasný plán a rozhodování. Jeho kolega Tomáš byl naopak „P“ – kreativní mysl, která potřebovala volnost a čas na to, aby nechala věci vykrystalizovat. Pro Petra to bylo nepochopitelné. „Proč všechno odkládá na poslední chvíli? Dělá mi to snad schválně?“ ptal se sám sebe po každém nevydařeném pokusu o spolupráci.
Ale pak se něco změnilo.
Zjistěte, proč vám to ostatní nedělají schválně
Petr se rozhodl účastnit našeho MBTI® kurzu, aby zjistil, jestli může najít odpovědi na své otázky. Během kurzu se dozvěděl, že jeho osobnostní typ (INTJ) přirozeně inklinuje k tomu, mít jasnou strukturu a předem promyšlený plán. Ale co ho nejvíc zasáhlo, bylo poznání, že jeho kolega Tomáš, typ ENFP, neměl žádný úmysl ho frustrovat. Jeho přístup k práci byl jednoduše jiný.
Tomáš potřeboval více volnosti k tomu, aby mohl své myšlenky dotáhnout do konce. Jeho „vnímavý“ (P) přístup ho vedl k tomu, aby se rozhodoval až v poslední chvíli, když měl všechny možnosti otevřené. Nebyla to lenost ani záměr vyvolat konflikt – byla to jen jiná osobnostní preference. A právě to MBTI® odhaluje: ukazuje vám, že lidé nejsou špatní nebo obtížní, jen mají jiný způsob, jakým přistupují k životu a práci.
Jak porozumění proměnilo dynamiku týmu
Po kurzu MBTI® se Petr vrátil do práce s novým pohledem. Už nevnímal Tomáše jako překážku, ale jako kolegu, který potřebuje jiné podmínky, aby mohl excelovat. Petr začal přizpůsobovat své vedení – dával Tomášovi více prostoru pro kreativní proces a místo pevného časového tlaku mu nabídl možnost pracovat podle svého tempa. Zároveň mu však stanovil jasné milníky, aby se práce nezdržovala.
Výsledky byly úžasné. Tomáš začal přinášet nápady, které by Petr nikdy nevymyslel. Místo frustrace z nepochopení mezi nimi vznikla vzájemná důvěra a respekt. Petr pochopil, že lidé kolem něj mu to nedělají schválně – jen potřebují jiný způsob spolupráce.
MBTI® jako nástroj pro lepší vztahy a spolupráci
Online Workshop