Zpětná vazba s pomocí MBTI® – Extroverze a Introverze

Když představujeme MBTI® – ať individuálně nebo na týmových workshopech – často dostáváme otázku – a jak to mohu uplatnit, k čemu je mi znalost preferencí užitečná?🤔

V tomto článku se podívejme na to, jak může být znalost preferencí podle MBTI® užitečná při předávání zpětné vazby. Mimochodem, zpětná vazba jako téma je evergreenem zejména firemních poptávek v oblasti rozvoje, ale často na ni přijde i s individuálními klienty. Umění poskytnout zpětnou vazbu je totiž hodně ovlivněno naším způsobem komunikace. A náš způsob komunikace souvisí s našimi preferencemi. Pojďme si tedy udělat stručný přehled komunikačních preferencí podle MBTI® i s doporučeními, jak můžeme znalost preferencí využít v předávání zpětné vazby. V dnešním článku se zaměříme na rozdíly v preferencích pro extroverzi – E a introverzi – I.

Pokud je vaší preferencí extroverze, rádi si věci prodiskutujete. Rovnou, proč čekat že? Co na srdci, to na jazyku. Což může být velká výhoda, pokud narazíte na protějšek, který to vnímá stejně. Vyříkáte si to a je to. 🙂 Občas možná zalitujete, že vám něco ulítlo a už to nejde vzít zpět. 

A co když na vás protějšek zaraženě kouká, mlčí a nereaguje? Možná jste svou rychlou otevřenou reakcí překvapili někoho, jehož preferencí je spíše introverze a má potřebu si nejdřív reakci promyslet a až potom se pouštět do debaty. Ráno moudřejší večera. Možná by i zareagovali rádi, jen takhle narychlo je prostě těžké si sesumírovat všechno, co by rádi řekli. A ty nejtrefnější odpovědi je možná napadnou, až poté, co je dávno po konverzaci. 

Pokud sami máte preferenci pro extroverzi a chystáte se sdílet zpětnou vazbu extrovertovi:

  • Buďte připraveni vše probrat hned, neodkládat to na později
  • Očekávejte dynamičtější tempo konverzace, občas si možná budete skákat do řeči. Není vůbec od věci se domluvit, co budete dělat, pokud taková situace nastane.
  • Nečekejte stručnost – extroverti si často třídí myšlenky v rámci hovoru, k finální myšlence tedy dospívají tzv. “v přímém přenosu” a někdy může trvat, než se vypovídají
  • Když se domluvíte na nějakém konkrétním úkolu, očekávejte rychlou akci.

Pokud sami máte preferenci pro extroverzi a chystáte se sdílet zpětnou vazbu introvertovi:

  • Dejte druhé straně čas na rozmyšlenou. Ideálně napište předem, co chcete probrat a kdy, aby se protějšek mohl připravit.
  • Najděte v rámci možností klidné prostředí, kde vás nebude vyrušovat okolní dění.
  • V průběhu konverzace hlídejte, kolik času zaplníte hovorem vy a kolik váš protějšek. Pokud převažuje váš monolog, zaměřte se na poskytnutí prostoru druhé straně.
  • Nebojte se mlčet. Pro vás je možná ticho nepříjemné a máte nutkání je prolomit, ale introvert ho ocení, protože mu dá příležitost vklidu si odpověď promyslet.
  • Promlky neznamenají, že váš protějšek neví nebo nechce odpovědět. Introvertům zkrátka občas trvá o něco déle než extrovertům, než odpověď zformulují.
  • Pokud máte pocit, že se potřebujete dozvědět víc, doptávejte se.
  • Domluvené úkoly zrealizují, hned jak je dobře promyslí. 🙂

Pokud máte preferenci pro introverzi a chystáte se sdílet zpětnou vazbu extrovertovi:

  • Buďte připraveni na rychlou reakci. Vědomí toho, že může přijít, vám pomůže nechat se méně zaskočit.
  • Buďte trpěliví – extroverti si třídí myšlenky v průběhu hovoru – někdy to může působit, že nemají jasno, co chtějí říct. Ten proces přemýšlení, který u vás probíhá skrytě, u nich probíhá navenek. Nebojte, ve většině případů se k jádru věci doberou.
  • V průběhu konverzace hlídejte, kolik času zaplníte hovorem vy a kolik váš protějšek. Pokud převažuje monolog protějšku, hledejte způsoby, jak se také dostat ke slovu. (Např. “Oceňuji, kolik toho sdílíš, teď bych k tomu rád/a doplnil/a…)
  • Pokud potřebujete chvíli ticha na rozmyšlení, řekněte si o ni, aby protějšek věděl, že se nemusí snažit ticho vyplnit svým hovorem. (“Teď jsi toho sdílel hodně, dej mi prosím chvíli, potřebuji si to v hlavě vytřídit, než se budeme bavit dál.”)

A pokud máte preferenci pro introverzi a chystáte se sdílet zpětnou vazbu introvertovi:

  • Dejte druhé straně čas na rozmyšlenou. Ideálně napište předem, co chcete probrat a kdy, aby se protějšek mohl připravit.
  • Připomínka, že se na hovor budete lépe soustředit v klidném prostředí, kde vás nebude vyrušovat okolní dění, je ve vašem případě nejspíše nošením dříví do lesa.
  • Hlídejte míru ticha. Buďte připraveni být aktivní a pomoci druhému se rozpovídat. Mlčení je fajn, ale pokud budete mlčet oba, moc si toho nesdělíte. Pokládejte otázky, které konverzaci podnítí. Klidně si je připravte předem, ať o nich nemusíte přemýšlet na místě.
  • Pokud očekáváte rychlou akci, řekněte to.

Jak vidíte, uvědomění preferencí podle MBTI nám může být ve sdílení zpětné vazby výrazně nápomocné. Tentokrát jsme se podívali na první preferenční pár – introverzi – I a extroverzi – E. Příště se můžete těšit na smysly – S a intuici – N.

Neznáte své preference? Můžeme vám ušít workshop na míru, domluvit individuální konzultaci nebo se přihlaste na online workshop, kde své preference zjistíte. Také si můžete poslechnout podcast Typni si 🙂, který se rozdílům v jednotlivých preferenčních párech věnuje. A můžete se zkusit i orientačně otestovat na našem webu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Fill out this field
Fill out this field
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.
You need to agree with the terms to proceed